Посетители:57188
Распоред на часови 2020/2021

Распоред за физичко присуство и он-лајн настава прва и втора смена во учебната 2020/21

Повеќе...
 
ВО МЕДИОТЕКАТА НА ООУ „ЛАЗО ТРПОВСКИ“ ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „МОРСКА КАВГА“ ОД ДРАГАНА ТОДОРОВА

Во медиотеката на ООУ „Лазо Трповски“ на 2 октомври 2014 година беше промовирана книгата „Морска кавга“ од шестоодделенката Драгана Тодорова. Книгата е издание на книгоиздателството Санто Стеф – С од Скопје, а илустрациите се на Снежана Тодорова.
„Идејата за објавување на мојата басна во стихови беше резултат на успехот што го постигнав на  6. Меѓународен училиштен литературен натпревар во Берлин минатата година“ – вели Драгана.

 

Повеќе...
 
Врачени признанијата на финалистите на Меѓународниот литературен натпревар за млади 2012

На 2 октомври 2012 година во аулата во ООУ „Лазо Трповски“ со почеток во 17:30 часот свечено им беа врачени признанијата за учество на финалистите од двете скопски училишта ООУ „Лазо Трповски“ и ООУ „Владо Тасевски“ освоени на Меѓународниот литературен натпревар за млади што се одржува во Токио, Јапонија.Финалистите од двете скопски училишта ги поздрави и на пригодната свеченост им ги врачи нејзината екселенција почесниот конзул на Јапонија во Република Македонија, Казу Лешниковска.

Повеќе...
 
Награди по повод 35. роденден на општина Карпош

Ученици од ООУ „Лазо Трповски“ на годинашните општински натпревари за фотографија, литература и видео спот што ги организираше општина Карпош по повод својот 35. роденден се закитија со награди. 

Повеќе...
 


Банер